Волейбол

ПРАВИЛА ГРИ У ВОЛЕЙБОЛ

Волейбол — гра енергійний і рухливий, але не контактна, а комбінаційна. Цей вид спорту дуже корисний для загального фізичного розвитку дітей, а також конкретно для таких якостей, як швидка реакція, впевнена координація рухів, сила і стрибучість. Як у будь-якій командній грі, успіх залежить в узгодженості дій гравців. Кращого результату доб’ється дружна і злагоджена команда, яка вміє координувати свої дії — як в нападі, так і в захисті.

Основні правила волейболу коротко можна описати наступними словами — гра ведеться на прямокутному майданчику розміром 18х9 метрів. Майданчик розділений посередині сіткою. Гра ведеться сферичним м'ячем колом 65—67 см вагою 260—280 г. Кожна з двох команд складається максимум з 12 гравців, а на полі одночасно знаходяться 6. Мета гри — ударом добити м'яч до ігрової поверхні майданчика половини супротивника або примусити його помилитися. Перемогу здобуває та сторона, яка пропустить менше м’ячів, що впали на свою частину поля.
Гра починається введенням м'яча в гру за допомогою подачі. Після введення м'яча в гру подачею і успішного розіграшу подача переходить до тієї команди, яка виграла очко. Майданчик за кількістю гравців умовно розділений на 6 зон. Після кожного переходу права подачі від однієї команди до іншої в результаті розіграшу очка, гравці переміщаються в наступну зону за годинниковою стрілкою.

Розміщення гравців на волейбольному майданчику.

За офіційно прийнятим правилам волейболу, кожна команда, не повинна торкатися м’яча більше трьох разів. Тобто четвертий удар одного з гравців повинен бути обов’язково направлений на сторону суперника. При цьому один гравець не має права торкатися м’яча кілька разів поспіль. Сітки стосуватися теж всім категорично забороняється.
Подача. Виконує подачу гравець, який в результаті останнього переходу переміщається з другої в першу зону. Подача проводиться із зони подачі за задньою лінією ігрового майданчика. Подача буває нижньої чи верхньої. Верхню подачу досвідчені волейболісти виконують крученої, яка планує і силова в стрибку. Найлегша подача, підходяща для новачків і школярів, — нижня. М’яч при нижній подачі надсилається вгору «свічкою», ударом тильною стороною долоні. Найскладніша для виконання — силова подача в стрибку. Вона як нападаючий удар, і практикують її професійні спортсмени або дуже досвідчені гравці-аматори. Також, тільки майстрам під силу виконати кручену або плануюче подачу. Коли м’яч полетить не по прямій, а змінить в польоті свій напрямок. Таку подачу набагато складніше прийняти.
Завдання гравця, що подає, відправити м'яч на половину супротивника. До того як гравець не торкнеться м'яча при подачі, жодна частина його тіла не повинна торкнутися поверхні майданчика (особливо це стосується подачі в стрибку). У польоті м'яч може торкнутися сітки, але не повинен торкатися антен або їх уявного продовження вгору. Якщо м'яч торкнеться поверхні ігрового майданчика, команді, що подавала, зараховується очко. Якщо гравець, який подавав порушив правила або відправив м'яч до ауту, то очко зараховується команді, що приймала. Не дозволяється блокувати м'яч при подачі, перериваючи його траєкторію над сіткою. Якщо очко вигране командою, яка подавала м'яч, то подачу продовжує виконувати той же гравець.

Які правила існують для подачі:
Подавати м’яч тільки через лицьової лінії, заступати за неї на майданчик не дозволяється.
Робити подачу можна тільки після свистка судді, протягом восьми секунд після нього. Якщо гравець поспішив і зробив подачу до свистка, він повторює її. Якщо затримався і не зробив за 8 секунд після свистка — право подачі віддається команді суперників, з втратою 1 очка (при заступі за лінію — теж!)
Прийом. Зазвичай приймають м'яч гравці, які стоять на задній лінії, тобто в 5, 6, 1 зонах. Проте прийняти подачу може будь-який гравець. М’яч можна приймати будь-якою частиною тіла — прийнято не рукою, а, наприклад, головою або ногою м’яч не буде вважатися порушенням, але дотик і в цьому випадку має бути тільки одне.
Гравцям команди, що перебувають на прийомі, дозволяється зробити три торкання і максимум після третього перевести м'яч на половину супротивника. Обробляти м'яч на прийомі можна в будь-якому місці майданчика і вільного простору, але тільки не на половині майданчика супротивника. При цьому, якщо доводиться пасом переводити м'яч назад на свою ігрову половину, друга передача з трьох не може проходити між антенами, а обов'язково повинна проходити поза ними. Під час прийому не допускається затримка м'яча при його обробці.
            Приблизно половину всіх поданих м’ячів доводиться приймати ліберо — гравцеві центру майданчика. Також в прийомі беруть участь діагональні. А ось гравець першого темпу не бере участі в прийомі, і надзвичайно рідко доводиться приймати м’яч гравцям другого темпу.

В професійному волейболі прийняти м’яч вийде тільки нижнім прийомом. У шкільному та аматорському — можна прийняти і верхнім. Ідеальна схема прийому така: прийняв м’яч високо навішує його гравцеві першого темпу (пасуючого), а той зручно навішує м’яч для нападаючого удару атакуючому гравцеві.
Як правило, навіс для удару здійснюється для гравця з 2-й або 4 -й зони. Рідше пасуючий може підвісити м’яч над собою, щоб атакуючий удар справив діагональний з 1-й або 5-й зони. Але якщо бити буде діагональний, то він зобов’язаний зробити свій стрибок до лінії нападу (в іншому випадку очко зарахують на користь суперників).

Атака. Зазвичай при успішному прийомі м'яч приймається гравцями задньої лінії (1-е торкання), доводиться до зв'язкового гравця (2-е торкання), який передає м'яч гравцеві атаки (3-е торкання). При ударі м'яч, повинен пройти над сіткою, але в просторі між двома антенами. При цьому м'яч може зачепити сітку, але не повинен зачіпати антени або їх уявного продовження вгору. Гравці передньої лінії можуть атакувати з будь-якої точки майданчика. Гравці задньої лінії перед атакою повинні відштовхуватися за спеціальною триметровою лінією. Заборонено атакувати (тобто завдавати удару по м'ячу вище за лінію верхнього краю сітки) тільки літеро
Хороший нападаючий удар робиться так: атакуючий гравець, розбігшись до лінії нападу, прямо перед нею робить стрибок і сильний хльосткий удар по м’ячу. Більшість очок виграється саме нападниками ударами. Але проти них є потужний засіб — блок.

Точно і вчасно поставлений блок теж приносить команді чимало очок. Блок ставиться одним, двома або навіть трьома (це вже у професіоналів і досвідчених гравців) волейболістами. Головний сенс блоку полягає в тому, щоб вчасно стрибнути і витягнутися вздовж сітки, випрямивши вгору обидві руки. Щоб перекрити атакуючому гравцеві суперника зону своєї частини майданчика, не дати м’ячу пролетіти в неї. Зрозуміло, велике значення має зростання спортсмена, який грає на блок.
Регламент. Волейбольна партія не обмежена в часі і триває до 25 очок. При цьому якщо перевага над супротивником не досягла 2 очок, партія триватиме до тих пір, поки не буде досягнута потрібна перевага. Матч триває до того, як одна з команд виграє три партії. У п'ятій партії (тай-брейк) рахунок ведеться до 15 очок. У кожній партії тренер кожної з команд може попросити два тайм-аути по 30 секунд. Додатково у перших 4 партіях призначаються технічні тайм-аути після досягнення однієї з команд 8 і 16 очок (по 60 секунд). У кожній партії тренер має право провести не більше 6 замін польових гравців (окрім ліберо).